Concurs de creație literară „Îmi ZICI o poveste?”

Twinkl organizează un concurs creativ de scriere dedicat elevilor din clasele I-VIII, pentru a sărbători „Ziua Internațională a Cititului Împreună” 2025. Micii scriitori sunt invitați să își dezvolte imaginația și să creeze povești originale pornind de la teme special alese pentru fiecare categorie de vârstă.

Cu ocazia Zilei Internaționale a Cititului Împreună (ZICI) 2025, Twinkl  lansează un concurs special de creație literară pentru elevii din clasele I-XII.

„Îmi ZICI o poveste?” este o invitație deschisă către toți micii scriitori să își pună imaginația în mișcare și să creeze povești originale pornind de la teme captivante, adaptate vârstei lor.

De la superputeri și jucării vorbitoare pentru cei mai mici, până la mistere stelare și călătorii în timp pentru gimnaziu, concursul oferă un cadru perfect pentru dezvoltarea creativității și a pasiunii pentru scris. Cele mai inspirate creații vor fi publicate în trei cărți digitale dedicate, care vor fi distribuite în comunitatea Twinkl, oferind tinerilor autori șansa de a-și împărtăși poveștile cu cititori din întreaga țară.

Mai multe detalii: https://www.twinkl.ro/blog/concurs-de-creatie-literara-imi-zici-o-poveste

imi zici o poveste

Share

Articole similare

Informatică / Multimedia

Sărbătorim Ziua Mondială a Apei

Elevii cercurilor Informatică-Multimedia și Cultură și Civilizație Spaniolă au marcat Ziua Mondială a Apei cu entuziasm și culoare, participând la proiectul de artă colaborativă inițiat

Citeste mai mult »